Svadobnú sálu a šaty už máte zaistené. Následuje príprava na samotný obrad. Svadobný obrad v kostole, obrad na radnici, alebo na mieste, ktoré si po odobrení s úradom (povereným ku vykonávaniu obradu v mene Slovenskej republiky) dokážete prestaviť – to sú terajšie možnosti v Slovenskej republike, ako po návšteve a absolvovaní úkonov „získate pomenovanie“ – […]" />
Close

06/02/2016

Ako plánovať našu svadbu – obrad a veci s tým súvisiace

Svadobnú sálu a šaty už máte zaistené. Následuje príprava na samotný obrad. Svadobný obrad v kostole, obrad na radnici, alebo na mieste, ktoré si po odobrení s úradom (povereným ku vykonávaniu obradu v mene Slovenskej republiky) dokážete prestaviť – to sú terajšie možnosti v Slovenskej republike, ako po návšteve a absolvovaní úkonov „získate pomenovanie“ – manželia.

Pokiaľ si zvolíte cirkevný svadobný obrad, čaká na vás týchto pár úkonov. Svadobná príprava – sedenie s pánom farárom, ktorý vás bude sobášiť, sa nesie v prevažnej väčšine v optimistickej nálade, keďže ho zjavne pár už dlhší čas pozná a on pozná ich. Koľko sedení na vás čaká a s akým obsahom je ťažké všeobecne zhrnúť. Predpokladom vstupu do manželstva, je absolvovanie všetkých sedení a následne vykonanie spovedi. Celý tento proces môže trvať od 2 týždňov max. do 2 mesiacov, podľa toho, ako si vedia obe strany vyčleniť čas.
Obrad na úrade. Tu to máte trošku jednoduchšie. Stačí si len rezervovať a zaplatiť dátum vašej svadby, podpísať náležitosti a máte vybavené. Žiadna príprava, alebo sedenia. Pracovníčka vás len informuje o zvyklostiach pri takýchto obradoch. Už si len dohodnite (ak je to možné) hudobný doprovod. Buď ho zabezpečujú priamo pracovníci radnice, alebo ak to dovolia – môžete popustiť uzdu fantázie a vymyslieť niečo podľa „vášho gusta“.

Miesto v prírode, ako miesto na vykonanie svadobného obradu? Prečo nie! Pokiaľ je vám príroda bližšia, ako uzavreté miestnosti úradov, toto bude tá pravá šálka kávy. Miesto si však radšej preverte na patričnom úrade. Nie všetky bude možné aj zrealizovať. Po preverení miesta, platí to čo v predchádzajúcom prípade – zaplatíte a potvrdíte náležitosti a s úsmevom odchádzate domov.
Sálu, šaty a obrad už máte odškrtnuté zo svojho zoznamu. Jedlo, sladkosti a sako pre ženícha. Poradie sa môže meniť, ale toto sú ďalšie súčasti, ktoré čakajú na doriešenie. Pokiaľ ste si boli svadobnú sálu pozrieť osobne, určite ste sa nezabudli spýtať, alebo dokonca dohodnúť na svadobnom menu. Čo je štandard a čo niečo viac, je dnes ťažko povedať. Dobrým zvykom je mať aj predjedlo. Pomôže zahnať preukrutný hlad svadobčanov a v kuchyni majú aspoň viacej času na zhorúčenie svadobnej polievky. Tu vyhráva slepačí vývar so zeleninkou a rezancami. Všetko ale záleží na ponuke jednotlivých kuchýň, prípadne ak máte tú svoju obľúbenú, ktorá teda bude tá, pri ktorej sa mladomanželia budú cmučkať pred zrakmi svadobčanov, lebo veď „polievka je málo slaná“!

S hlavným jedlom je to podobné ako s výberom polievky. V dnešných moderných kuchyniach dostanete aj špeciálne menu. Je fajn vyskúšať nové chute, spojenia a vidieť aj samotné moderné stolovanie. Treba však zvážiť, či týmto počinom ulahodíte väčšine, alebo tá väčšina bude skôr pátrať, čo vlastne na tom svadobnom tanieri má, či ide len o výzdobu, alebo sa to dá aj zjesť. Niekedy je lepšie a vzácnejšie mať zlatú klasiku – slepačí vývar s domácimi rezancami a rezeň so šalátom. Je to už len na vás. Kto pozná chute svojej rodiny a kamarátov lepšie ako vy, však?

Sladké dobroty na svadobný deň. Tam možno budete mať jasnú odpoveď hneď, ako sa k tejto časti dostanete. Obľúbená cukrárka, alebo „teta“ ktorá tak fantasticky pečie a čaruje s koláčikmi – na takú sa predsa nezabúda. Pokiaľ takú nemáte, je dostatok iných možností. Profesionálne cukrárky vám dokáže dnes vytvoriť veci, ktoré by si možno ani nečakali. Je fajn mať aspoň základnú predstavu o farbách, chutiach sladkostí a približnom počte svadobných hostí. Ak sa neviete rozhodnúť – skúste využiť ponuku ochutnať malé vzorky jednotlivých druhov vyrábaných sladkostí (koláče, torty..). Vo väčšine lepších cukrárenských firiem to problém nebude. Počet koľko kusov koláčov a kartónov objednať je dobré dohodnúť taktiež hneď na začiatku. Cukrárka ma jasnejšiu predstavu a vie si zadeliť čas tak, aby ste mali všetko na stanovený termín pripravené podľa priania. Pokiaľ ste si není istý počtami – nechajte to na profesionálov. Tí budú potrebovať vedieť počet všetkých hostí na svadobnej oslave, prípadne koľko výslužiek budete rozdávať, prípadne či budete riešiť aj „popravky“.

Svadobné sako pre ženícha. Svadobné sálóny, buď nemajú, alebo dokážu zabezpečiť ku vašim svadobným šatám aj oblek pre partnera. Tu to máte potom o to ľahšie, hlavne čo sa času a chodenia týka. Tak ako pri objednávke svadobných šiat – dajú sa využiť aj iné možnosti. Väčšina pánov má však tento úkon najradšej čím skôr za sebou. Keď si uvedomíte tento fakt, budete vedieť ľahšie zvoliť tú správnu variantu. Obchodné domy dnes ponúkajú rôzne značkové obleky. Ak máte partnera s konfekčnou postavou – máte vyriešenie na dosah. Stačí ho už len dostať do predajne. Ak chcete byť originálni, alebo len bežné konfekcie oblekov nestačia – je dobré celý problém zveriť šikovnej krajčírskej dielne. To frfľanie budúceho manžela, ktorý musí najskôr stáť, aby si ho krajčírka zmerala a zobrala miery – už predpokladáme dokáže s úsmevom prehliadať. Keďže dobre viete, že príde aj niečo pre neho horšie – a to skúšky. Obvykle býva jedna, alebo dve. Podľa náročnosti, alebo šikovnosti krajčírky svadobných oblekov.

Keď už spomíname budúce ženícha – budete ho potrebovať fyzicky dotiahnuť aj k výberu svadobných obrúčok. Ak teda počítame, že komerčná ponuka na internete ani jedného z vás neoslovila. Zlatníctva dnes ponúkajú aj zákazkovú výrobu obrúčok. Mohlo by sa zdať, že to bude hlavne dosť drahé. Pokiaľ si však donesiete svoje materiál – cena práce je už zanedbateľná položka vo vašich výdavkoch na svadobný deň. Nenosíte už dlhší čas retiazky zo zlata, prípadne máte nepoužívané šperky z drahých kovov? Nuž a možnosť získania materiálu už máte vyriešenú. Tvary, veľkosti a spôsoby osadenia drahých kamienkov vám teraz „ležia pri nohách“. Už si len správne vybrať, keďže plánujete tento symbol manželstva nosiť celý život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.